Strona główna > Aktualność: wykład prof. Rity Felski w naszym IFP!
dr hab. prof. UWr Joanna Orska
Zakład Historii Literatury Polskiej po 1918 r.

wykład prof. Rity Felski w naszym IFP!

Pracownia Literatury po 1989 roku (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego) i Specjalność Przekładoznawcza Instytutu Filologii Polskiej im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają na wykład prof. Rity Felski (University of Virginia), wybitnej amerykańskiej krytyczki i teoretyczki literatury.

Wykład pod tytułem: "Hooked. Art and Attachment" ("Uzależnieni. Sztuka i przywiązanie" przygotowany został na podstawie nowej, nieopublikowanej jeszcze książki autorki.

7.12 (piątek) o godz. 17.30

sala Nehringa (czytelnia biblioteki BUWr)

Instytut Filologii Polskiej, pl. Nankiera 15

Wykład będzie tłumaczony symultanicznie.

Rita Felski urodziła się w Birmingham, w rodzinie emigrantów (ojciec Polak, matka Czeszka). Pracowała na uniwersytetach w Australii, Stanach Zjednoczonych, ostatnio też w Danii. Zajmowała się krytyką feministyczną, pojęciami modernizmu, postmodernizmu i awangardy, fenomenem odbioru literatury i literacką krytyką. Jest autorką między innymi takich książek, jak: "Beyond Feminist Aesthetics: Feminist Literature and Social Change" (1989), "Gender of Modernity" (1995), "Doing Time: Feminist Theory and Postmodern Culture" (2000). Ostatnia pozycja w jej dorobku - "The Limits of Critique" (2015) - traktuje o podejrzliwości jako zasadniczej dzisiaj przesłance krytycznej lektury. W "Literaturze w użyciu" (jedynej dotąd, staraniem poznańskiej specjalizacji przekładoznawczej w całości przetłumaczonej na polski książce) mówi o sobie, że sama jest czytelniczką nastawioną na "tak".

Pracownia Literatury Polskiej po 1989 roku przy Instytucie Filologii Polskiej UWr została powołana w 2005 r. z myślą o literaturoznawcach – krytykach, historykach i teoretykach – oraz badaczach literatury i kultury współczesnej z innych dyscyplin humanistycznych. W ramach swoich działań organizujemy seminaria, konferencje, wykłady, spotkania związane ze współczesną literaturą i nowymi metodologiami krytyki oraz badań literackich.  Pracownia jest otwarta także dla studentów i młodych pracowników nauki.

Gorąco zachęcamy do udziału!