Strona główna > Aktualność: Metaforyka języka komiksów
Studenckie Koło Naukowe Językoznawców

Metaforyka języka komiksów

Studenckie Koło Naukowe Badaczy Popkultury "Trickster" oraz Studenckie Koło Naukowe Językoznawców Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zapraszają na ostatnią prelekcję z cyklu "Językoznawcze spotkania z kulturą popularną".

24 kwietnia 2018 r. o godz. 17:15 w sali 143 Instytutu Filologii Polskiej dr Michał Szawerna wygłosi wykład pt. "Metaforyka języka komiksów".

Podczas wykładu pokaże on, że w komiksowym medium narracyjnym zjawiska zachodzące w czasie (zarówno pojedyncze wydarzenia i sytuacje, jak i serie wydarzeń i sytuacji) oraz cechy tych zjawisk reprezentowane są podobnie jak w języku – tzn. są one ujmowane przestrzennie za pomocą szeregu metafor pojęciowych, których domeny źródłowe zawierają różne doświadczeniowo zakotwiczone schematy pojęciowe (min. przedmiot, pojemnik, linia i pion). Biorąc pod uwagę potrzeby twórców i czytelników opowieści graficznych, wizualna metaforyzacja zjawisk zachodzących w czasie i ich cech w kategoriach przestrzennych wydaje się uzasadniona. Twórcy opowieści graficznych w taki sposób rozwinęli komiksowe środki wyrazu, aby czytelnicy komiksów mogli intuicyjnie zrozumieć znaczenie zastosowanych konwencji reprezentacyjnych: pogrubionych liter, dymków mownych o zygzakowatym konturze, łańcuchów złożonych z kilku dymków mownych itd. To intuicyjne rozumienie możliwe jest min. dzięki metaforom konceptualnym, które stanowią swoisty pomost między językiem naturalnym a językiem komiksu.

Dr Szawerna jest adiunktem w Zakładzie Translatoryki Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie interesuje się multimodalnym językoznawstwem kognitywnym, a jego badania koncentrują się na zagadnieniach związanych z konstruowaniem znaczenia w komiksowym medium narracyjnym.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane!